Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019

Πάλεψε, όμως λύγισε από διαιτησία και από τα προβλήματα

Παρά τα προβλήματα που υπήρχαν (απουσίες Κακαρούδη και Γκαρρετ) , παρά τα πολλά παράπονα από την διαιτησία ο Ηρακλής πάλεψε κόντρα στην ΑΕΚ, όμως ηττήθηκε με 68-77

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-11, αλλά ο Ηρακλής μείωσε σε 9-11 με τρίποντο του Σούλερ στο 6’ του αγώνα.Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε και μετά από τεχνική ποινή που δόθηκε στον πάγκο των κυανόλευκων έκανε το σκορ 9-18 και τα δεκάλεπτο έληξε με 20-24 για τη Ένωση.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ημίθεος ξεκίνησε εντυπωσιακά και με τρίποντο του Καλαϊτζίδη προηγήθηκε με 27-24 στο 13’ της αναμέτρησης.Ο Καστρίτης εμπιστευτηκε ένα σχημα με την ταυτόχρονη παρουσία των Χάνλαν- Οκερέαφορ και Καλαϊτζίδη. Συνέχισε ανάλογα καθώς διατήρησε το προβάδισμα με 35-30 στο 16’ του αγώνα. Τελικά το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή και να παίρνει το προβάδισμα με 42-46
Ο Ηρακλής μείωσε σε 47-49 αλλά με τον Λάνγκφόρντ να είναι σε εξαιρετική κατάσταση έχοντας 24 πόντους μέχρι αυτό το σημείο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 49-56 στο 26’ του αγώνα και 51-60 στο 28’. Το δεκάλεπτο έληξε με 52-63.
Ο Ηρακλής επέλεξε να αγωνιστεί με άμυνα «ζώνης» και κατάφερε να μειωσει σε 61-63 με την ΑΕΚ να μένει χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά Ωστόσο δυο τριποντά από Γκίκα και Λάνγκφόρντ έφεραν το σκορ στο 61-69 στο 36’ του αγώνα.Τελικά το ροζ φύλο αγωνα κατέληξε στα χέρια της ΑΕΚ που νίκησε με 68-77